0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Trafik Kazası Tazminat Davasını Kim Açabilir?

24 Ağustos 2019
374 kez görüntülendi
Trafik Kazası Tazminat Davasını Kim Açabilir?

Trafik kazalarında zararların giderilmesi ya da en aza indirilmesi için kişilerin tazminat davası açma imkanları bulunmaktadır. Bu süreç içerisinde yer alan hukuki prosedürler konusunda herhangi bir sorun yaşamamak için trafik kazası avukatı başlığı altından yardım almak çok daha mantıklı olacaktır.

Trafik kazası tazminat davasını kim açabilir sorusu sıklıkla dile getirilmektedir. Zarara uğrayan kişi tazminat davasını büyük bir kolaylıkla açabilir. Tabi ki kişilerin dava açmanın öncesinde sigorta şirketi ile iletişime girmesi ve bu konuda bilgi vermesi gerekmektedir. Bu adımın atlandığı dava dosyalarında hukuki usullere uyum sağlanmadığı için davanızın reddi bile söz konusu olabilir.

Maddi Tazminat Davası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Trafik kazası avukatı İstanbul bürolarına en sık gelen sorular arasında tazminat davası açarken atılması gereken adımların hangileri olduğu gelmektedir. Kişilerin maddi tazminat davası açmadan önce sigorta ile iletişime geçmelerinin yanı sıra kusurlu tarafı belgeleyen dokümanların da dosyaya eklenmesi gerekmektedir. Karşı tarafın kusurlu olduğunu belirten detaylar ile tazminat davasının sonuçlanmasını çok daha kolay bir hale getirme fırsatını elde edebilirsiniz.

Dava Açma Koşulları Nelerdir?

Trafik kazası geçirmiş ve bu durumdan maddi manevi kayba uğramış kişilerin ancak şu durumlarda dava açma imkanları bulunmaktadır;

  • Kişilerin kazanın gerçekleşmesinin üzerinden 2 sene geçmeden dava açmaları gerekmektedir. Aksi takdirde zaman aşımı meydana gelecektir.
  • Uzun dönem içerisinde hasara uğradığınızın fark edildiği durumlarda ise zaman aşımı süresi 10 seneye çıkmaktadır.
  • Karşı tarafın kusurlu olduğunu net olarak belirttiğiniz ve bu durumun da mahkemece onaylandığı durumlarda kaybınızın %100ünü talep etme imkanınız bulunmaktadır.
  • Sakatlık tazminatı sadece kişilerin kendileri tarafından talep edilebilmektedir. Herhangi bir aile yakını sakatlık tazminatını talep edemez.

Bu detaylar göz önünde bulundurulduğu zaman sorunsuz bir biçimde dava açma aşaması tamamlanabilmektedir. Kişilerin bir uzmandan destek almaları sürecin hızlanmasının en büyük tetikleyicisi olacaktır.

Ölen Kişinin Yakını Dava Açabilir Mi?

Trafik kazası tazminat davasını kim açabilir sorusu kaza kapsamında vefat eden kişilerin aile yakınları tarafından sıklıkla dile getirilmektedir. Kazalarda ölüm meydana geldiği zaman aileler de dava açarak tazminat talep edebilmektedir. Ölen kişinin yakınlarının tazminat davası açması konusunda bir engelleme söz konusu değildir fakat daha önce de belirtilmiş olan 2 senelik zaman aşımı kuralının dikkate alınması gerekmektedir.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Trafik kazası avukatı kapsamında destek alınan konulara bakıldığı zaman destekten yoksun kalma başlığı altında talepte bulunan birçok kişi olduğu görülmektedir. Trafik kazalarında yakınını kaybeden kişilerin bu ölüm sebebi ile uğradıkları zararın karşılanmasına destekten yoksun kalma ismi verilmektedir. Trafik kazası sonucunda size verilecek olan tazminatın değerinin belirlenmesi ise sigorta firmasının sunacağı miktar ile sizin istediğin,z arasında değişim gösterecektir. Verilen tutarın yeterli olmadığını düşünüyorsanız 2 sene içerisinde bu tutara itiraz etme fırsatını kullanıma alabilirsiniz. Trafik kazası avukatı İstanbul bürolarından siz de bu konuda gerekli olan ek bilgileri alabilirsiniz.

Sürekli Sakatlık Teminatı

Kişilerin uğradıkları zararlar sadece ölüm ya da maddi hasarlar ile de sınırlı değildir. Kaza sonrasında sürekli sakatlıktan mağdur olan kişiler de bulunmaktadır. Bu kişilerin hem ilerleyen senelerde ortaya çıkacak olan maddi yalnızlığının hem de manevi kayıplarının karşılanması için tazminat verilebilmektedir. Aynı zamanda sakatlık için gerekli olan sağlık giderlerinin karşılanması konusunda da kişiler destek talep edebilmektedir. Sakatlık için kişilere verilecek olan tazminat sadece bu zarara uğrayan kişi tarafından teslim alınabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al