0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Yaralanmalı İş Kazası Tazminat Hesaplama

24 Ağustos 2019
338 kez görüntülendi
Yaralanmalı İş Kazası Tazminat Hesaplama

İş kazası kavram olarak ve uygulama konusunda hukuki manada oldukça sorunlu olan detaylardandır. Kişilerin iş kazası bazlı bir tazminat talep etmesi ya da iş kazası sebebi ile iş göremezlik raporu alması konusunda muhakkak hukuki bir destek alması tavsiye edilmektedir. Ancak bu şekilde sorunsuz bir biçimde davanın işlemesi sağlanabilmektedir. İş kazası konusunda firmaların tazminat ve güvence konusunda kabule çok yatkın olmamaları sebebi ile konusunda uzman bir avukat ile çalışmak bu konuda size büyük bir katkı sağlayacaktı.

İş Kazası Nedir?

Yaralanmalı iş kazası tazminat hesaplama konu başlığı altında öncelikle iş kazası kavramının açıklanması ile sürece başlamak gerekmektedir. İş kazası denildiği zaman dikkate alınması gereken kriterler;

  • İş kazasının muhakkak iş yeri sınırları içerisinde kişilerin görev başındayken meydana gelmesi gerekmektedir.
  • İş süresi içerisinde gerçekleşmesi gereken bu kazaların mesai saatleri dışında yaşanması iş kazası tanımını sekteye uğratacaktır.
  • İşverenin sağlamış olduğu görev dışında herhangi bir iş ile uğraşırken meydana gelen kazaların iş kazası olarak birçok firma tarafından kabul edilmediği de belirtilmelidir.
  • İşverenin sağlamış olduğu servis hizmetleri sırasında yolculukta meydana gelen kazalar da iş kazası kategorisi içerisinde yerini almaktadır.

İş kazası avukatı Maltepe bürolarına başvurarak yaşamış olduğunuz kazanın iş kazası kapsamında değerlendirilip değerlendirilmeyeceği hakkında da net bilgi sahibi olabilirsiniz. İş kazası ile kişilerin sağlık sorunları arasında illiyet bağının bulunması gerekmektedir. Örneğin iş kazasının sebebi elektrik çarpmasıyken bu konu ile çok alakasız bir sebep nedeni ile sağlık sorunu yaşanması iş kazasının kapsamında bulunmamaktadır.

Tazminat Süreci Nasıl İşlemektedir?

İş kazası avukatı aracılığı ile gerekli olan destek kişilerden alındıktan sonra tazminat süreci hakkında bilgi almaya başlayabilirsiniz.

SSK mevduatı ile Bireysel İş Hukuku kapsamında bir uyumun bulunması gerekmektedir. Birbiri ile çelişen durumların söz konusu olması durumunda kişilerin tazminat alması da engellenecektir.

  • İş kazası ve meslek hastalığı bildirgesinin uygun bir biçimde kurumlara sunulması gerekmektedir. Bu bildirimin eksik yapılması kişilerin elde edecekleri tazminatı engelleyecek ve ret cevabı almalarına bile sebep olabilecektir.
  • SSK mevzuatına göre iş kazası olduğu kesinleşen olayların tazminatının kişilerin aldığı hasara göre belirlendiğinin de ayrıca altı çizilmelidir.
  • Tazminatın alınması için ya da iş göremezlik raporunun elde edilmesi için SSK’ya gerekli olan başvuru yapıldıktan sonra soruşturma gerçekleştirilecektir.
  • Kurumun kandırılmasına yönelik herhangi bir durum söz konusu olursa soruşturmanın iş sicilini de olumsuz yönde etkileyeceği ayrıca dikkate alınmalıdır.

Yaralanmalı iş kazası tazminat hesaplama işlemleri sonrasında verilen tutar sizin için tatmin edici değil ve hasarı da karşılamıyor ise bu miktara itiraz etme hakkı da kişilere verilmektedir. İtiraz sürecinde de aynı şekilde hukuki destek almaya devam etmelisiniz. İş kazası avukatı Maltepe büroları itiraz safhasında size gerekli olan desteği sağlayacaktır.

İş Verenin Sorumluluğu

İşverenin iş yeri kapsamında güvenli bir çalışma ortamı ortaya koyması gerekmektedir. Bu konuda meydana gelecek olan eksiklikten kaynaklanan herhangi bir durum söz konusu olursa sorumluluğun tam olarak işverene ait olduğu tespit edilmektedir. Bu konuda uygulanması gereken iş güvenliği koşulları kanunda net bir biçimde tanımlanmıştır. Fakat işveren tarafından bütün önlemler alınmasına rağmen işçinin ihmalinden kaynaklanan bir durum olursa bunun da soruşturmada yerini alacağı ayrıca dile getirilmelidir. İş kazası avukatı aracılığı ile aklınıza takılan sorunların yanıltanı bulabilir ve iş güvenliği ile alakalı davalarınızın takibi sırasında zorluk çekmeden süreci tamamlayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al