0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

İş Hukuku Davası

Anasayfa » İş Hukuku Davası

Türkiye’de işçi ve işverenlerin problem yaşamadan çalışabilmeleri adına İş hukuku son derece önemlidir.

Ekonomik anlamda ülkenin gelişim gösterebilmesi adına İş hukuk kurallarına göre hareket edilmesinde yarar vardır.

İş hukuku avukatı araştırmasında olanların ise özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde değerlendirebilecekleri alternatifler fazladır.

Hukuki anlamda bilgi sahibi olan işçiler, bu sayede daha bilinçli olarak çalışma fırsatı bulurlar. İş hukukun temelinde hak ve özgürlüklerin korunması yer almaktadır.

İş Kanununun Özellikleri Nelerdir?

İş kanunu ya da hukuku, çalışanların motive olması adına belirli aralıklara yeniden düzenlenir. Çalışan ve hakkını korumak isteyen vatandaşların ise sürekli takipte olmalarında yarar vardır.

 • İş hukuku gereğince çalışanın haklarının sömürülmemesi ve emeğinin karşılığının verilmesi son derece önemlidir.
 • Yine aynı şekilde işçinin devlet tarafından belirlenen asgari ücret tutarının altında çalıştırılmamasına da dikkat edilmemelidir.
 • Özellikle ücret konusunda kurallara uymayan işletmeler şikayet edildiğinde, önemli para cezaları ve yaptırımlar uygulanır.
 • Hukuk kurallarına göre çalışanların özel hayatlarına karışılması yasaktır. Herhangi bir işletmeden işçilerin özel yaşamları ile ilgili sınırlandırma getirilmez.

İşçiler aynı zamanda kurallar gereğince sendikalar sayesinde yönetime katılma ve söz sahibi olma imkanı bulurlar. İş kanunu sabit kalmak ile birlikte, her yıl düzenlemeler ile birlikte daha iyi hale getirilmesi amaçlanır. İstanbul işçi avukatı araştırması yapanlar ise bütçelerine uygun farklı bürolardan destek alma imkanı elde ederler.

Yeni İş Kanunu

Vatandaşların problemlerinin çözümlenmesi ve işçilerin haklarının korunması adına yeni iş kanunu oluşturulmuştur. Yeni iş kanunu tasarısının hazırlanması ile birlikte, işçilerin sakatlanması ya da farklı problemler yaşanması durumunda elde edecekleri hakları artar.

 • Yeni hazırlanan kanun tasarısı kapsamında, işçiler kurumlarından 3 hafta içerisinde ayrılmaları durumunda tazminat alma hakkı elde ederler.
 • Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni iş kanunu tasarısı kapsamında, vatandaşların motive edilmesi amaçlanmaktadır.
 •  Başbakanlığa gönderilen tasarı onaylanması durumunda yürürlüğe girecek olup bu sayede işçilerin haklarının korunması hedeflenir.
 •  Yaklaşık olarak 3 milyonun üzerinde vatandaşı ilgilendiren tasarı ile birlikte Yargıtay’ın iş yükünün de hafifletilmesi hedeflenir.

Çalışanların dava açma hakkı: Yeni yapılan düzenlemeler ile birlikte çalışanlara dava açma hakkı tanınmaktadır. Bu noktada tazminat, maaş ya da çalışma süreleri ile ilgili bir problem meydana gelmesi durumunda işçinin dava açma imkanı vardır.

Bireysel Ve Toplu İş Hukuku

İş kanunu, bireysel ve toplu olmak üzere ikiye ayrılır. Çalışanların haklarını öğrenmek ve detaylar hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin, kanunu incelemeleri faydalarına olacaktır. Bireysel iş hukuku genellikle küçük işletmelerin işveren ve işçileri arasındaki maaş ya da tazminat konularını kapsar.

 • Toplu iş hukuku ise daha çok kurumsal firmalar ve büyük şirketler adına düzenlenir.
 • Sendika kurma, kurulan sendikaya üyelik, toplu sözleşme ve diğer tüm haklar, toplu iş hukuku kapsamına girer.
 • İş hukuku karmaşık ve daha detaylı gibi görünse de hakların öğrenilmesi ve çalışırken mağdur edilmemek açısından önemlidir.
 • Bireysel ve toplu iş hukuku, işletmelerin ayrılması ve çalışanların haklarının belirlenmesi açısından avantajlıdır.

Ek ücretler ve komisyon: Çalışanların alacakları ek ücretler, mesai ya da komisyon gibi tutarlarda bireysel iş hukuku içerisinde gösterilir. İlk kez çalışmaya başlayanların, belirtilen konuda detaylı bir şekilde bilgi sahibi olmak adına kanunu incelemeleri yararlıdır.

İşverenin Yükümlü Olduğu Borçlar

İş kanuna göre küçük ya da büyük işletme sahipleri ya da işverenler belirli borçlara sahiptir. Çalışanların mağdur olmaması ve haklarının korunmasına adına işverenlerin sorumluluklarına dikkat etmeleri faydalarına olacaktır.

 • Her ay belirli bir tutarda ücret ödemek, işverenin en önemli borçlarından bir tanesidir. Yapılan işe ve konuma göre de maaş tutarı farklılık gösterir.
 • İşçinin kullanacağı tüm malzemelerin ya da araçların temin edilmesinden de işveren sorumludur.
 • İşçiyi koruma ve tüm çalışanlara eşit davranmakta işverenin borçları arasında gösterilir.

Yine aynı şekilde kadınların doğum iznine çıkmaları da işverenin borçları içerisinde yer alır. Güvenilir ve profesyonel bir işletme olabilmek adına belirtilen unsurlara dikkat etmek önemlidir.

İşçinin Yerine Getirmesi Gereken Borçlar

İşveren kadar işçilerinde kanun içerisinde yerine getirmeleri gereken borçları vardır. İş hukuku avukatı danışma hizmeti alanlar, bu sayede haklarını ya da sorumluluklarını detaylı bir şekilde öğrenme fırsatı bulurlar.

 • Çalışma, sadakat ve iş yeri kurallarına uymak, işçilerin dikkat edecekleri unsurlar arasındadır.
 • Belirli bir ücret karşılığında işe alınan çalışanın üzerine düşen sorumlulukları en iyi şekilde tamamlaması gerekir.
 • Yine aynı şekilde çalışılan iş yerine sadık olunması, gerekli bilgilerin gizli tutulması ve farklı firmalarla paylaşılmaması da dikkat edilecek unsurlar arasındadır.
 • Çalışan iş yerindeki kurallara uymak ve diğer çalışanlar ile uyum içerisinde vakit geçirmekte, üzerinde durulması gereken kurallardan bazılarıdır.

Yukarıda belirtilen unsurlara dikkat edildiğinde işçi ve işveren arasında herhangi bir sorun yaşanmaz.

İşçilerin Haklarının Korunması Açısından Önemli

Türkiye içerisinde düzenlenen ve belirli aralıklar ile güncellenen İş hukuku, çalışanların haklarının korunması açısından önemlidir. Özellikle iş şartlarının son dönemde daha da kötü hale gelmesi ile birlikte, bu tür yasal düzenlemeler, işçilerin motive olmasına katkı sağlar. Devlet tarafında yasal para cezasına çarptırılmamak adına işletmelerin belirtilen kurallara dikkat etmeleri önemlidir.

İşçilerin zor şartlar altında, düşük ücretlere, sağlık güvencesi olmadan çalıştırıldığı günümüzde, hukuk kurallarına dikkat etmek, gelişmişlik seviyesinin arttırılabilmesi adına dikkat edilecek unsurlar arasındadır. İş kanununda yapılan son dönemdeki değişikler ve KHK, şartların daha iyi hale getirilmesine katkı sağlar.

İşçi Ve İşveren Kavramları

İş hukukunu daha iyi anlamak ve kanun içerisinde belirtilen kurallara uyum sağlamak adına öncelikle işçi ile işveren kavramları hakkında fikir sahibi olmak önemlidir.

 • İşveren, herhangi bir işletme ya da kuruma sahip olan ve ücret karşılığında işçi çalıştıran tüzel kişi olarak nitelendirilir.
 • İşçi ise belirli bir ücret karşılığında çalışan kişi olarak tanımlanır.
 • İşçi ve işveren kavramlarının detaylı bir şekilde açıklandığı kanun içerisinde, yükümlülüklerde belirtilmiştir.
 • İlk kez bir iş yerinde çalışacak olanların kuralları incelemeleri, haklarını korumaları ve bilinçli bir şekilde çalışmaları açısından avantajlıdır.

Türkiye’de iş şartlarının daha da zorlaştırılmaması adına kanunda düzenli olarak yenilikler gerçekleştirilir.

İş Hukukunun İşletmeler İçin Önemi

İş hukuku avukatı Maltepe araştırmasında olanlar adına seçenekler fazladır. İstanbul’un Maltepe ilçesinde, iş hukuku konusunda hizmet veren büroların sayısı hızlı bir şekilde çoğalmaktadır. Kanunlar, işçi ve işveren hakları hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin profesyonel avukat desteği almaları önemlidir.

 • İş hukuku işletmelerin kısa süre içerisinde profesyonel olarak hizmet vermesi ve gelişimlerini tamamlamaları açısından önemlidir.
 • Türkiye’deki tüm işletmelerin, genel kurallara dikkat etmeleri, ekonomik anlamda gelişmişliğin artmasına da yardımcı olur.
 • Üstelik bu sayede çalışanlar daha iyi şartlarda para kazanma fırsatı bulurlar.

İş kanununa uymayanlara yaptırımlar uygulanması, diğer kuruluşlar açısından caydırıcı özellikler taşır. İşçi ve işveren arasındaki sorumluluklara dikkat edilmemesi durumunda devlet tarafından para cezası da verilir. İş Hukuku, her geçen gün gelişim göstermeye devam etmektedir.

 

Call Now ButtonRandevu Al