0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Nafaka Davası

Anasayfa » Nafaka Davası

Nafaka konusu boşanma davalarında en sık rastlanan sorunlardan biri olarak eşlerin en önem verdikleri unsurlar arasındadır.

Nafakanın türleri, hangi durumlarda nafaka alınabileceği, nafakanın sonradan değiştirilebilmesi vb. birçok önemli detay vardır.

Her boşanmada nafaka verilmesi söz konusu olmayabilir. Farklı nafaka türlerinin ayrı koşulları bulunur. Özellikle bayanlar için son derece önemli olan nafaka ödemelerinde tutarlılık son derece önemlidir. Zamanında ödenmeyen nafakalardan dolayı eski eş ve çocuklar ciddi sıkıntılar çekebiliyor. Nafaka ödeyen tarafın iş durumu, sabit adresi kontrol altında olmalıdır. Sabit işi olmayan taraftan nafaka almak zorlu bir süreç olarak görülebilir.

Nafaka Hangi Hallerde Ödenmez?

Her boşanma davasında eşlerden biri nafakaya bağlanmaz. Bazı koşullar nafaka verilmesini engellemektedir. Nafaka alan eş ülkemizde genellikle kadınlar olmaktadır. Yine de bazı şartların varlığı halinde kadınlar da eşlerinden nafaka alamamaktadırlar.

Erkek Hangi Hallerde Nafaka Ödemez: Erkekler bazı koşullar altında eşlerine nafaka ödemezler:

 • Eşleri kendileri ile aynı gelire sahipse
 • Eşi memursa
 • Eşinin bankada belli bir miktar parası varsa ve faiz alıyorsa
 • Eşinin aylık geliri, maaşı, emekli maaşı, dul maaşı, yaşlılık maaşı vb. düzenli bir geliri varsa
 • Eşi meslek sahibiyse ve işini yapıyorsa
 • Eşinin kira geliri varsa
 • Eşi onun için yeterli olacak şekilde sosyal yardım alıyorsa
 • Eşi işsizlik maaşı alıyorsa
 • Eşi boşanma sonrası yoksulluk düzeyine düşmemesini sağlayacak bir gelire sahipse
 • Eşi resmi olmasa da bir başka adamla evli gibi yaşam sürüyorsa
 • Eşi kumar bağımlıysa
 • Erkek yoksulsa
 • Eşi çalışabilecek durumda olmasına rağmen çalışmamayı tercih ediyorsa

Bu koşullar altında erkekler eşlerine nafaka ödemek zorunda değildirler. Özellikle yoksulluk nafakası verilmesi gerektiğinde erkeğin eşi yoksul olmasına rağmen kendisinden daha kusurluysa nafaka bağlanmaz. Örnek olarak: Erkeğin eşinin kendisini aldatması durumunda yoksulluk nafakası alamayacaktır.

İştirak Nafakası Hangi Durumlarda Kesilir: İştirak nafakası çocuğun velayetini alan kişiye çocuğun bakımı ve eğitimi ile ilgili olarak verilen aylık nafaka türüdür. İştirak nafakası bazı durumlarda kesilebilmektedir:

 • Çocuk veya nafaka vermekle yükümlü olan kişinin ölmesi
 • Çocuk reşit olduğunda, eğitim hayatı bitip mezun olduğunda
 • Çocuğun başka birine evlatlık olarak verilmesi
 • Velayeti alan eşin iştirak nafakasından kendisinin vazgeçmiş olması

Yukarıdaki koşulların oluşması halinde velayeti alan eski eşe ödenen iştirak nafakası kesilmiş olur.

Kimler Nafaka Ödemez: Bazı koşullarda nafaka ödemesi yapılmasına gerek yoktur. Üstte de madde halinde belirttiğimiz gibi genellikle ülkemizde nafaka veren eş erkek olmaktadır. Eşin kendisinin yoksul olması, geliri olmaması, eşinin gelirinin olması, eşinin boşanma davasında kendisinden daha kusurlu olması, eşinin bir başkası ile evli gibi yaşaması vb. durumların varlığı halinde nafaka ödeme zorunluluğu ortadan kalkar.

Eşim Çalışıyor Nafaka Öder miyim: Eşin çalışması ve düzenli bir gelire sahip olması nafaka almaması açısından önemlidir ancak bu gelirin düzenli, yeterli olması gibi unsurlar göz önüne alınmaktadır. Örneğin asgari ücretle çalışan bir eş boşandıktan sonra nafaka alabilmektedir. Geçici işlerde çalışan bir kişi de nafaka alma hakkına sahip olmaktadır. Yoksulluk nafakası almak için yeterli nedenler bulunmasa bile eğer bu kişi çocuğunun velayetini almışsa iştirak nafakası verilecektir.

Boşanma Davasını Kadın Açarsa Nafaka Alabilir mi: Boşanma davaları ile ilgili olarak en yaygın bilinen yanlışlar arasında kadının davayı kendisinin açması halinde nafaka alamayacak olmasıdır. Bu durumda davacı tarafın en önemli yükümlülüğü davayı açarken gösterdiği boşanma nedenlerini ispatlamaktadır. Diğer eş de boşanmak istiyorsa o da karşı dava açabilir ve nedenlerini gösterip ispatlamalıdır. Normal durumlar altında davayı kadının açmış olmasının nafaka ile bir ilgisi yoktur. Nafaka ihtiyaç duyulması halinde ilgili kişiye bağlanacaktır. Çoğu kez nafaka talebi mahkemeye iletilmektedir.

Çocuğa Ne Kadar Nafaka Ödenir?

Boşanma davalarında nafaka ile ilgili durumlar üçe ayrılmıştır. Çocuğa ve eşe verilecek olan nafaka türleri farklıdır. Çocuğun üstün yararı her zaman bu tip davalarda önde tutulur. Boşanma davası sonucunda eşlerden velayeti almayan kişinin diğer eşe çocuk için ödeyeceği paraya iştirak nafakası denmektedir.

Çocuğun Babaya Nafaka Davası Açması: Nafaka davası açabilmesi için bir çocuğun öncelikle 18 yaşını doldurmuş ve ergin olması gerekir. Eğitim hayatının devam etmesi de bir başka koşuldur. Türk Medeni Kanunu bu konuda özel kurallar ve düzenlemeler getirmektedir. Çocuğun eğitim hayatı garanti altına alınmakta ve onun en iyi şartlar altında okuması gözetilmektedir.

İştirak nafakası çocuk 18 yaşını doldurduğunda sona ermektedir. Eğitimini sürdüren çocuklar için bu durumda özel bir düzenleme getirilmiştir. Yardım nafakası ile 18 yaşını dolduran ve eğitim hayatı devam eden çocuklar ebeveynlerinden destek görebilirler.

Kanunlara göre anne ve babanın bakım görevi çocuğun eğitimi tamamlanıncaya kadardır. 18 yaşını dolduran bireyin kendi geliri yoksa yardım nafakası isteme hakkına sahiptir.

Boşanmada Çocuğa Nafaka Ne Kadar: Boşanma davalarında çocuğa verilecek olan nafakanın miktarı herkese göre ayrı olarak belirlenir. Nafakanın miktarına karar verilirken çocuğun ihtiyaçları, babanın veya annenin maddi durumları göz önüne alınmaktadır. Çocuk için iştirak nafakası talebi 18 yaşına kadar geçerli olmaktadır.

Çocuk Ne Kadar Nafaka Alabilir: Çocuğun nafaka miktarı ihtiyaçları oranında olduğu gibi aynı zamanda anne veya babasının hayat koşullarına göre de belirlenmektedir.

Çocuğa Ödenen Nafaka Ne Zaman Sona Erer: Çocuğun velayetine sahip olan eşe çocuğun bakım masrafları için ödenen nafaka türü iştiraktır. İştirak nafakası eğer çocuk 18 yaşını doldurmuşsa kendiliğinden sona ermektedir. Bunun dışında önceden de belirttiğimiz gibi çocuğun ölmesi, eğitim hayatının sona ermesi, nafaka alan eşin bu paradan kendisinin vazgeçmesi gibi nedenlerle de iştirak nafakası kesilebilmektedir.

Nafaka Türleri Nelerdir?

Hem boşanma davası sürerken hem de dava sonrasında alınabilecek 4 farklı türde nafaka bulunmaktadır. Bunlar aşağıda gösterilmiştir:

 • İştirak Nafakası
 • Yoksulluk Nafakası
 • Tedbir Nafakası
 • Yardım Nafakası

Bu nafakaların koşulları, veriliş ve sona erme nedenleri farklıdır.

İştirak Nafakası: İştirak nafakası boşanma davası sonrasında eşlerden çocuğun velayetini alana bağlanan nafakadır. Bu nafaka çocuğun eğitim ve bakım masrafları için verilmektedir. Üstte de belirttiğimiz gibi çocuğun 18 yaşına gelmesi ile kendiliğinden yükümlülük kalkmış olur. Aynı zamanda yine belirtildiği gibi doğal olarak sona ermesinin dışında bazı koşullar altında da iştirak nafakası kesilebilir. İştirak nafakası velayeti alan eşe verilmektedir.

Yoksulluk Nafakası: Boşanma davası sonrasında ayrılık sonrası kendi bakımını üstlenemeyecek, maddi açıdan zor ve yoksul duruma düşecek eşler için yoksulluk nafakası bağlanmaktadır. Bu nafaka aylık olarak ödenecektir. Üstte de belirttiğimiz gibi belirli durumlarda ( Eşin çalışıyor olması, düzenli gelirinin olması, kira gelirinin olması vb. ) yoksulluk nafakası verilmez. Yoksulluk nafakası alacak olan kişinin boşanma davasında nafakayı verecek olan eşten daha fazla kusurlu olmaması gerekmektedir. Örneğin aldatan ama boşanma sonrası yoksul duruma düşecek olan kişi eşinden nafaka alamaz.

Tedbir Nafakası: Tedbir nafakası boşanma davası süresince geçerli olan bir nafaka türüdür. Bu nafaka için boşanma davası devam ederken eşlerden birinin yaşamını zor geçindirecek duruma düşmesi gerekmektedir. Boşanma davası bitinceye kadar tedbir nafakası alınabilir. Dava bittiğinde nafaka yükümlülüğü kalkmaktadır.

Yardım Nafakası: Yardım nafakası 18 yaşını bitiren, varsa iştirak nafakası doğal olarak sona eren ve eğitim hayatını sürdüren çocukların eğitime devam etmek amacıyla anne veya babasından talep edebileceği nafaka türüdür. Mezun olunca sona erer. Yardım nafakası anne veya babanın koşulları da göz önüne alınarak belirlenir.

Nafaka Nasıl İptal Olur?

Nafaka bağlansa bile nafakanın kaldırılması ve iptal edilmesi mümkündür. Bazı koşullar altında bu gerçekleşebilir. Nafaka alan eşin başka biriyle evli gibi yaşaması, bir işe başlaması gibi yeni durumlar nafakayı da etkiler.

Boşandığım Eşim Başkasıyla Beraber ama Nafaka Ödüyorum: Nafaka verilen eski eşin resmi olmasa bile bir başka insanlar evli gibi aynı evde yaşaması nafakanın iptali ile sonuçlanabilmektedir. Bu durumda nafaka ödeyen kişi eski eşinin bu durumunu ispatlayıp nafaka iptali davası açabilir. Kanunlara göre böyle bir durumda nafaka verilmesine gerek yoktur.

Nafaka İptal Davası Ne Kadar Sürer: Nafaka iptal davasının sonuca bağlanması her davaya göre farklılaşabilir ancak gösterilen sebepler ne kadar kesin ve hızlı bir şekilde ispatlanırsa dava da o kadar çabuk sonuçlanacaktır. Genellikle ortalama olarak 240 gün içinde nafaka iptal davası sonuca bağlanır.

Nafaka İcrası Nasıl Kaldırılır: Nafaka için yapılması gereken ödemeler gerçekleşmezse de icra yolu ile bu borç alınabilmektedir. Ayrıca kişi 3 ay hapis cezası ile karşı karşıya gelecektir. Nafaka icrası için borcun ödenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde 3 ay tazyik hapsi bulunmaktadır. Kişi borcundan ötürü hapis yatsa da cezasını çektikten sonra nafaka yükümlülüğü devam eder. Borçlu kişi nafakayı kaldırma veya nafakanın azaltılması davası açabilir.

Anlaşmalı Boşanmada Nafaka İptali: Anlaşmalı boşanmalarda taraflar nafaka konusunda ilk etapta ortak bir karar almış olabilirler. Zaman içinde kanunlar açısından geçerli şartların oluşması nedeniyle ( Nafaka ödeyen kişinin maddi durumunun kötüleşmesi, nafaka ödenen kişinin lüks hayat yaşaması vb. ) nafaka iptali söz konusu olabilmektedir. Bunun için nafaka ödeyen kişi nafaka iptal davası açabilir.

Nafaka boşanma davalarında en önemli hususlardan biridir; hukuk büromuz bu konuda üst düzeyde hizmet ve danışmanlık hizmeti sunmaktadır. İstediğiniz nafaka koşullarını elde etmeniz için avukatlarımız size gerekli desteği sağlayacaklardır.

 

Call Now ButtonRandevu Al