0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Avrupada Yaşayan Türklere Boşanma Sürecinde Kolaylık

24 Ağustos 2019
347 kez görüntülendi
Avrupada Yaşayan Türklere Boşanma Sürecinde Kolaylık

Türkiye’de evlenen ve daha sonrasında yurt dışına giden çiftlerin herhangi bir problem yaşanması durumunda boşanma süreçleri daha farklı işler. Çiftlerin ayrıldıklarını Türk mahkemeleri tarafından onaylatamaması durumunda problemler yaşanır. Bu noktada gurbetçi vatandaşların boşanma sorunlarına çözüm bulmak adına 7 Şubat 2018 ile birlikte Kanun Hükmünde Kararname oluşturulmuştur. Yapılan düzenlemeler ile birlikte gurbetçi çiftler, boşandıklarını Türk Konsolosluklarında onaylatma hakkı elde etmektedirler.

Boşanma Kararı Türkiye’de Aile Kütüğüne İşlenecek

Yurtdışında Türk vatandaşlarının boşanması durumunda, verilen karar aile kütüğüne işlenecektir. Bu noktada çiftlerin boşanma belgelerini ve gerekli tüm evraklarını konsolosluk ya da Büyükelçiliklere bildirmeleri yeterlidir. Türk Başkonsolosluğun giderek kararı onaylatmak son derece kolay hale gelmiştir. Evrakların tanımlanmasından sonra boşanma aile kütüğüne işlenir. Bu sayede gurbetçilerin Türkiye içerisinde de ayrılma kararları onaylanır.

Boşanma belgesinin Türkiye’de kabul edilmesi adına öncelikle kararın bir üst mahkemede onaylatılması gerekir. Yurtdışındaki ülkelerden herhangi birinde yaşayan vatandaşlar, boşanmaları sonuçlandığında üst mahkemeye onaylatmadan konsolosluklara ulaştırmalarına izin verilmez. Karar kesinleştikten sonra, belgelerin büyükelçiliklere iletilmesi çiftlerin Türkiye’de de bir problem yaşamalarını engeller.

Kararın Apostil Damgası Alması Önemli

Kararın kesinleştiğinin en önemli kanıtlarından bir tanesi apostil damgasıdır. Yurtdışındaki mahkemelerden herhangi birinde boşanan çiftler, apostil damgası olmadan evrağı konsolosluklara teslim edemezler. Türk Konsolosluğu ya da büyükelçiliği tarafından kararın onaylanması adına apostil damgasının olması dikkat edilecek unsurlar arasındadır.

Boşanma süreci önceleri yurtdışındaki kurumlarda uzun sürede gerçekleşmektedir. Boşanma gerçekleştikten sonra evrakların onaylatılması ise zaman alır. Aynı zamanda çoğu zaman çiftlerin boşanması Türkiye’de onaylanmaz. Bu durum ise Türkiye’ye geldiklerinde hala evli görünen vatandaşlar açısından problemler oluşturur.

Benzer sorunların çoğalması ile birlikte yurtdışındaki gurbetçilerin rahat etmesi adına Kanun Hükmünde Kararname düzenlenmiştir. Bu sayede çiftlerin boşanması ve evraklarını Türkiye içerisinde onaylatmaları daha da kolaydır.

Evrak Tesliminde Her İki Tarafında Olması Zorunlu Değil

Boşanma gerçekleştikten sonra evrakların konsolosluklara bildirilmesi aşamasında tarafların bir arada olmasına gerek yoktur. Evrakları tek bir kişi bile teslim etme fırsatına sahiptir. Belgelerin teslim edilmesi ya da onaylatılması süreciyle ilgilenmek istemeyenlerin avukatlarına vekalet vermeleri yeterlidir. Ancak daha sonrasında problem yaşanmaması adına vekil ve tarafların başvuruları arasında en az 90 günlük sürecin olmasında yarar vardır.

Belirtilen yasal sürelere uyulması, daha sonrasında problem yaşanmaması adına dikkat edilecek unsurlar arasındadır. Kimlik ve boşanma evraklarının eksiksiz aktarılması, sürecin daha hızlı bir şekilde sonuçlanmasına zemin hazırlar. Başvurular karar verilen ülkelerin konsoloslukları dışında aynı zamanda Türkiye’deki il müdürlüklerine de gerçekleştirilir. Boşanma kararının yetkili kurumlarca reddedilmesi durumunda çiftlerin tanıma-tenfiz davası açmaları ise zorunludur.

Kimlik Belgelerinin De Belirtilmesi Şart

Başvuru aşamasında kimlik belgesinin olması temel unsurlardan bir tanesidir. Boşanma belgelerinin onaylanması adına kimlik, mutlaka olması gereken evraklar arasındadır. Daha öncesinde yurtdışında boşanan ve Türkiye’de dava açanlar, belirtilen Kanun Hükmündeki Kararname’den yararlanma fırsatına sahip değillerdir. Komisyonun verdiği karar ise Türkiye’deki aile kütüğüne 7 günlük süre içerisinde işlenir.

Yabancı ülkelerde alınan boşanma kararının Türk Anayasası’na aykırı olmamasında fayda vardır. Yasal, Türkiye tarafından tanınan ve resmi bir kurumdan boşanma kararının alınmış olması önemlidir. Aksi durumda Türkiye konsolosluklarına yapılan boşanmanın onaylanması başvuruları geçersiz sayılır. Konsolosluk ya da büyükelçiliklerde yalnızca boşanma davası onaylanır. Çiftler arasındaki mal paylaşımı, nafaka ya da çocukların vekaleti gibi durumlarının ayrıca görüşülmesi gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al