0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Tanıma ve Tenfiz Davası

Anasayfa » Tanıma ve Tenfiz Davası

Tanıma ve tenfiz davaları, yurt dışında yaşayan gurbetçi vatandaşların, boşanma sürecinde dikkat etmeleri gereken işlemlerden bir tanesidir.

Özelikle konu ile ilgili detaylı bir şekilde bilgi sahibi olmak ve süreci bilinçli bir şekilde yönetmek isteyenler adına İstanbul tanıma ve tenfiz avukatı seçenekleri oldukça fazladır.

Alanında uzman, deneyimli ve bilgi sahibi avukatlar sayesinde dava süreci daha kısa süre içerisinde tamamlanır.

Maltepe tanıma tenfiz avukatı araştırmasında olanlar adına da alternatifler her geçen gün biraz daha artar.

İstanbul bu tür davalar ve profesyonel avukatlar konusunda diğer şehirlere göre daha avantajlı seçeneklerden bir tanesidir.

Yabancı Ülkede Boşanmak

Yabancı ülkede ya da yurt dışında boşanmak, son derece kolay olsa da Türkiye’de boşanma evraklarının onaylatılması zorlu bir süreçtir. Türkiye içerisinde evlenen ancak boşanma süreçlerini yurtdışındaki ülkelerden birinde gerçekleştiren vatandaşlar, evrakları onaylatma aşamasında birbirinden farklı problemler ile ilgilenirler.

 • Özel Hukuk Yargılama Usulüne bağlı olan Tanıma ve Tenfiz davası ile boşanmanın Türkiye’de onaylanması açısından önemli unsurlardan bir tanesidir.
 • Yurtdışında boşanmanın Türkiye’de tanınması aşamasında çiftlerin tenfiz davası açmaları zorunlu kılınmaktadır.
 • Basit yargılama usulüne göre açılan davalardan bir tanesi olması nedeniyle süreç kısa sürede tamamlanır.
 • Tanıma ve tenfiz davası sonrasında gurbetçi vatandaşların boşanmaları, Türkiye içerisinde de onaylanır.
 • Ancak çocukların velayeti ya da mal paylaşımı gibi durumların daha sonrasında bir problem yaşanmaması adına ayrıca görüşülmesi faydalı olacaktır.

Yabancı mahkemenin boşanma kararını tanıması aşamasında çiftlerin tüm evraklarını ve istenen belgeleri eksiksiz olarak bulundurmaları önemi unsurlar arasındadır.

Yurtdışında Boşandım Ama Türkiye’de Evli Görünüyorum

Türkiye’de evlenen ve daha sonrasında yurtdışına giden vatandaşlar, bir süre sonrasında yaşanan problemler ile birlikte boşanma kararı verebilirler. Bu gibi durumlarda ise boşanmanın yurtdışında gerçekleşmesi, Türkiye’de onaylanmadan önce problemler yaşanmasına neden olur.

 • Yurtdışında boşansalar bile çiftler, Türkiye’de hala evli görünür.
 • Bu durum hesaplarının yönetilmesi ya da malların kullanılması durumunda problemler oluşturur.
 • Tanıma tenfiz davası ücreti her yıl değişiklik göstermek ile birlikte ortalama 7 bin TL olarak belirlenmiştir. Başvuru öncesinde güncel fiyatlar konusunda bilgi almak faydalı olacaktır.
 • Benzer sorunları yaşamak istemeyenlerin, yurtdışında boşandıktan sonra evraklarını konsolosluklara bildirmeleri ve tanıma-tenfiz davası açmaları faydalarına olacaktır.

Tebligat süreci uzun: Tanıma ve tenfiz davalarının en önemli problemlerinden bir tanesi, tebligat sürelerinin uzun olmasıdır. Yurtdışında evlenip Türkiye’de boşanmak aşamasında da belirtilen davayı açmak gerekir. Bu noktada ise iki ülke arasında bağlantısı kurulması ve evrakların ulaştırılması aşamaları uzun sürer. Tebligat sürecinde çiftlerin devlet işlerinde problemler yaşamaları mümkündür. Evraklar tebliğ edildiğinde Türkiye içerisinde de boşanma gerçekleşir ve aile kütüğüne işlenir.

Tanıma Ve Tenfiz Davası Nedir Nasıl Açılır?

Tanıma ve tenfiz davası, yurtdışında evlenen ve Türkiye’de boşanmak isteyen vatandaşların gerçekleştirmeleri gereken işlemlerden bir tanesidir. Dava açma sürecinde tüm belgelerin eksiksiz olması ve yurtdışındaki boşanmanın bir üst mahkeme tarafından onaylatılması, dikkat edilecek unsurlar arasındadır.

 • Dava yaklaşık olarak tüm işlemlerin eksiksiz bir şekilde gerçekleştirilmesi durumunda 18 ile 20 ay arasında sonuçlanır.
 • Süreç sonrasında boşanma her iki ülkede de gerçekleştiğinden dolayı çiftler arasında herhangi bir sorun yaşanmaz.
 • Tenfiz davası açabilmek adına yetkili kuruluş, Asliye Mahkemeleri olarak belirlenmiştir.
 • Sulh Hukuk Mahkemeler, tanıma ve tenfiz davalarında yeterli değildir.
 • Başvuru sürecinde bir problem yaşanmaması adına Asliye Hukuk Mahkemesini tercih etmek faydalı olacaktır.
 • Vatandaşların Türkiye’deki yerleşim yerleri ve boşanmanın gerçekleştiği ülkede başvuru sürecinde detaylı bir şekilde belirtilmelidir.

Apostil şerhi ve Türkiye’de onaylanması: Yurt dışında gerçekleşen boşanma davalarının Türkiye içerisinde onaylanabilmesi adına apostil şerhinin bulunması önemlidir. Bu nedenle boşanma belgesini Türkiye’ye getirirken belirtilen şerhin olmasına dikkat edilmelidir. Türkiye’de evraklar tamamlandıktan sonra, problemsiz bir şekilde en kısa süre içerisinde dava açılır. Mahkemece boşanmanın onaylanması adına belgelerin aslının ve onaylı suretlerinin olması gerekir.

Tanıma Tenfiz Davalarının Konuları

Tanıma ve tenfiz davaları, ülkemizde daha çok yurtdışında gerçekleştirilen boşanmaların onaylanması sürecinde açılır. Ancak boşanma dışında birbirinden farklı konularda da tanıma-tenfiz davası başvurusunda bulunmak mümkündür. Yargıtay Temyiz incelemesine tabi olan dava, alacak- verecek konularında ya da farklı problemlerde de açılır. Özellikle yurt dışında gerçekleşen bir sorunun Türkiye içerisinde çözümlenmesi noktasında tercih edilir.

Tanıma-tenfiz davaları konusunda bilgi sahibi olmayanların, profesyonel olarak destek almaları, sürecin problemsiz bir şekilde tamamlanması açısından önemlidir. Daha öncesinde dava açmayan ya da süreçler konusunda bilgi sahibi olmayanların işlemleri uzun zaman alır. Tanıma ve tenfiz davaları noktasında deneyimli olan avukatlar, süreci en kısa sürede tamamlar.

Vekalet Vermek Mümkün Mü?

Tanıma ve tenfiz davaları ile uğraşmak istemeyen vatandaşlar vekalet verme hakkına sahiplerdir. Vekalet sonrasında avukat kanunda belirtilen tüm süreçleri kısa süre içerisinde tamamlar.

 • Ülkemizde her yıl vekalet ücretleri değişiklik gösterdiği gibi öncelikle işlemlerin problemsiz bir şekilde gerçekleştirilmesi önemlidir.
 • Aile hukukuna ya da alacak davasına göre verilecek olan ücrette farklılık gösterir.
 • Ortalama olarak vekalet ücretleri, toplam harçlar ile birlikte 2 bin ile 3 bin TL arasında değişir.

Vekalet vermek, yaklaşık olarak 20 ay içerisinde tamamlanan tebligat sürecinde daha rahat hareket edebilmek açısından avantajlıdır. Profesyonel ve deneyimli avukatlar, en kısa süre içerisinde davanın sonuçlanmasına özen gösterir.

Tanıma Tenfiz Davasında Süre Sınırı Var Mıdır?

Yurtdışında boşanan vatandaşların, evraklarını Türkiye’de de onaylatabilmek adına tanıma ve tenfiz davası açmaları faydalarına olacaktır. Bu noktada ise herhangi bir süre sınırlaması konulmaz. Boşanma gerçekleştikten sonra istenilen zamanda dava açmak mümkündür.

 • Özellikle Türkiye’ye daha sık gelen vatandaşların karışıklık yaşanmaması adına dava açmalarında yarar vardır.
 • Sürecin sorunsuz bir şekilde tamamlanması için evrakların tamamlanması ve boşanma belgesinin aslının olması gerekir.
 • Mal paylaşımı, çocukların vekaleti ve diğer durumlarda profesyonel bir avukattan destek almak faydalı olacaktır.
 • Tenfiz davaları, basit yargı süreçleri içerisinde gösterilse de evrak takibi ve diğer süreçlerin eksiksiz olarak değerlendirilmesi faydalı olacaktır.

Bu sayede boşanmayı her iki ülkede de onaylatmak daha kolay hale gelir.

Tarafların Süreci Takip Etmeleri Ve Hazır Olmaları Önemli

Tanıma tenfız davası boyunca, tarafların hazır olmaları ve istenen tüm evrakları tamamlamaları önemlidir. Özellikle eşlerin ev ya da yaşadıkları adreslere tebligat gönderilir. Bu noktada tebligatın taraflardan birine ulaşmaması durumunda dava süreci uzar.

 • Diğer mahkemelere göre daha uzun bir süreci kapsayan tenfiz davasında tarafların hazır bulunması faydalı olacaktır.
 • Belgelerin ya da istenen evrakların eksiksiz olarak tamamlanması, sürecin aksamasını engeller.
 • Tenfiz davalarında eşler boşanmış olsa bile belge onaylanana kadar iletişim halinde olmalarında yarar vardır.

Tüm kurallara uygun bir dava sürecinin gerçekleşmesi için profesyonel destek almak ve aşamalar konusunda fikir sahibi olmak önemlidir. Böylelikle yurtdışındaki herhangi bir ülkede gerçekleştirilen boşanma işlemleri ya da davası, Türkiye’de de onaylanır.

 

Call Now ButtonRandevu Al