0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Trafik Kazası Davası

Anasayfa » Trafik Kazası Davası

Yanlış araç kullanımı, dikkatsizlik, alkol ya da hız nedeniyle trafik kazası, ülkemizde yaşanan en önemli problemlerden bir tanesidir. Can ve mal kaybına neden olan trafik kazalarından korunabilmek adına ise bilinçlenmek ve hız yapmamaya dikkat etmek temel kurallar arasındadır. Bu noktada hakların savunması adına trafik kazası avukatı araştırmasında olanlar adına da seçenekler fazladır. Hem maddi hem de manevi hakların korunmasına yardımcı olan avukat, müvekkillerini detaylı bir şekilde bilgilendirir.

Trafik Kazalarıyla İlgilenen Avukatlar

Trafik kazalarıyla ilgilenen avukatlar, her geçen gün biraz daha çoğalmaktadır. Bazı durumlarda kazalar, dikkatsizlik nedeniyle meydana gelmekte ve taraflardan bir tanesi mağdur olmaktadır. Bu gibi durumlarda ise hakların eksiksiz bir şekilde savunulması gerekir.

 • Hasar tespitinin yapılması, süreç ve mahkemeye başvurma aşamasında avukat yardımcı olur.
 • Fiyatları ve işlem süreçleri avukatlık bürolarına göre değişiklik gösterir.
 • Ölümlü trafik kazası gibi bir problemin ortaya çıkması durumunda ise geriye kalan ailenin ya da yakınların, vefat edenin hakkını savunma imkanları vardır.
 • Özellikle can kaybının yaşanması durumunda karşı taraf hapis ya da para cezasına çarptırılır.
 • Avukatlar bu noktada hakların korunması ve zararın temin edilmesi adına yardım alınması gereken alternatiflerden bir tanesidir.

İstanbul trafik kazası avukatı: Trafik kazalarının her geçen gün biraz daha artış gösterdiği İstanbul’da belirtilen anlamda hizmet veren avukatların sayısı oldukça fazladır. Ölümlü ya da yaralanmalı trafik kazası problemi yaşayanların, bilinçli ve en iyi hizmeti veren avukatlardan destek almaları, sürecin sorunsuz tamamlanmasına yardımcı olur. Trafik kazaları konusunda deneyimli avukatlar, aşamaların nasıl tamamlanacağı noktasında müvekkillerini de yönlendirme imkanı bulurlar.

Trafik Kazasında Tarafların Hakları

İki aracın birbirine çarparak kaza yapması durumunda tarafların hakları birbirinden farklıdır. Her ne kadar çarpan taraf hatalı olsa da kendini savunabilmesi adına iyi bir avukattan destek alması önemlidir.

 • Maltepe trafik kazası avukatı da bu noktada müşterilerine detaylı bilgilendirme sağlar.
 • Maltepe ve çevresinde iyi bir kaza avukatı araştırmasında olanlar için seçenekler fazladır.
 • Ücretleri birbirinden farklılık gösteren avukatlar, mağdur olan tarafın haklarının korunmasına ve aracın zararının karşılanmasına yardımcı olur.
 • Kaza sonrasında mağduriyetin mahkemeye belirtilebilmesi adına ise tüm sürecin fotoğraf ya da video ile belgelenmesi önemlidir.
 • Bu sayede mahkemeye sunulan kanıtlar ile birlikte dava daha kısa süre içerisinde sonuçlanır.
 • Maltepe ve İstanbul söz konusu olduğunda avukat alternatifleri her geçen gün biraz daha artar.
 • Daha sonrasında sorun yaşamamak adına deneyimli, profesyonel ve daha öncesinde de trafik kazası konusunda çalışmalar yapan bir isim ile çalışmak gerekir.

Trafik kazası gerçekleştikten sonra genellikle karşı taraftan tazminat talep edilir. Belirtilen süreç ise çekişmeli olduğundan dolayı uzun sürer. Talep edilen tazminatın alınabilmesi adına ise hasarın belirlenmesi, kusurlu olan tarafın hatasının detaylı bir şekilde açıklanması ve kanıtların sunulması gerekir. Trafik kazaları üzerinden açılan davalar, basit gibi görünse de hakkın savunulabilmesi adına uzun bir süreç gerektirir.

Maddi Ve Manevi Tazminat Süreci

Yaşanan trafik kazası sonrasında mağdur olan taraf, maddi ve manevi tazminat talebinde bulunma imkanı elde ederler. Bu noktada ise iyi bir avukat tercih edilmesi, hakkın en iyi şekilde korunmasına yardımcıdır.

 • Kaza sonrasında maddi ve manevi talebin doğru bir şekilde belirtilebilmesi adına hasar tespitinin yapılması önemlidir.
 • Araçta meydana gelen hasar tespit edildikten sonra ne kadarını kasko ya da sigorta şirketinin karşıladığını öğrenmekte fayda vardır.
 • Son olarak hasar tespit raporu karşı tarafa iletilmeli ve bilgilenmesine yardımcı olunmalıdır.
 • Trafik kazaları nedeniyle açılan davalar, tüm evrakların tamamlanması ve raporların hazır olması durumunda kısa süre içerisinde sonuçlanır.

Trafik kazalarında uzman avukat: Basit bir süreç gibi görünse de trafik kazalarında uzman avukat, dikkat edilecek önemli unsurlardan bir tanesidir. Daha öncesinde de trafik kazası kuralları hakkında bilgi sahibi olanlar, bu sayede süreci daha kısa sürede sonlandırırlar. Türkiye’nin birbirinden farklı şehirlerinde, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birbirinden değişik illerde uzman avukatların sayısı fazladır.

Yaralanmanın Raporlanması Aşamaları

Trafik kazası sonrasında maddi ya da manevi hak talep edebilmek adına ise yararlanmanın raporlanması gerekir. Bu noktada mağdur olan tarafın hemen doktora giderek rapor olmasında fayda vardır. Trafik kazası avukatı tarafından açılan mahkeme de delil ya da raporların sunulması, mağdur tarafın kazançlı çıkması açısından önemlidir.

 • Yine aynı şekilde mağdur olanın aracını da muayene ettirmesi ve hasar tespiti yaptırması gerekir.
 • Tüm evrakların ya da belgelerin eksiksiz olması halinde mahkeme en kısa sürede sonuçlanır.
 • Trafik kazası avukatının müvekkilinin haklarını koruması, maddi ve manevi zararın karşılanmasına zemin hazırlar.
 • Türk hukukunda kaza süreci ve sonrasında yapılabilecek başvurular detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

Kazada kimde kusur olduğu konusunda fikir sahibi olan avukatlar, müvekkillerine daha iyi bir şekilde yardımcı olur. Bu noktada ise deneyim ve bilgi birikimi ön planda tutulmaktadır. Adli Tıp Kurumu’ndan alınacak olan rapor ve süreç içerisinde elde edilen tüm evraklarda dava dosyasının içerisine eklenmelidir.

Hasar Tespit İşlemleri 

Ölüm ve yararlanma tazminatı sürecinde ise hem avukatın hem de mağdur olan tarafın yakınlarının büyük bir titizlik ile çalışmalarında fayda vardır. Ölümlü sonuçlanan kazalarda, karşı tarafın suçluluğunun tespit edilebilmesi ve herhangi bir problem yaşanmaması adına süreç uzun sürer. Bu aşamada ise kazanın gerçekleştiği andan itibaren varsa eğer kamera kayıtlarının incelenmesi ya da tanıkların dinlenmesi faydalı olacaktır.

 • Ölüm ve yararlanma tazminatı tutarı, kazanın büyüklüğüne göre değişiklik gösterir.
 • Dava, mağdur olanın lehine sonuçlandığında en fazla 15 günlük süre içerisinde belirlenen tutarın ödenmesi zorunludur.
 • Tazminatı ödemeyen karşı tarafa haciz gelme riski oluşur. Borcun hiç yatırılmaması durumunda ise hapis cezası uygulanan yaptırımlardan bir tanesidir.
 • Tazminat belirlenirken mağdur olan tarafın maddi ve manevi hasarı detaylı bir şekilde hesaplanır.
 • Ölümlü sonuçlanan kazalarda, elde edilen tazminat tutarı, vefat eden kişinin birinci derecedeki yakınları arasında paylaştırılır.
 • Süreci bilen, hangi durumların uygulanması halinde avantaj sağlanacağı konusunda bilgi sahibi olan avukatlar ile çalışmak her zaman daha faydalıdır.

Trafik kazası branşı yok: Avukatlık mesleği içerisinde, trafik kazası konusunda uzmanlaşmak isteyenler adına bir branş yoktur. Belirtilen konu ile ilgili bilgi edinmek isteyen avukatların, sürekli davaları takip etmeleri ve süreçler hakkında fikir sahibi olmaları gerekir. Bu noktada sürekli dava almak ve müvekkillere yardımcı olmak, deneyimin artmasına destek verir.

Trafik kazası gerçekleştikten sonra vatandaşların avukat tutma zorunluluğu yoktur. Bu noktada mağdur olan tarafın haklarını savunması ve tazminat talebinde bulunabilmesi adına profesyonel destek alması faydalıdır. Avukatlar ise hem müvekkillerinin haklarını korur, hem de mahkeme sürecinin en profesyonel şekilde tamamlanmasına yardımcı olur. Trafik kazası sonrasında dava açabilmek adına hasarı fotoğraflamak ve sağlık problemi varsa doktor raporu almak dikkat edilecek unsurlar arasındadır.

 

Call Now ButtonRandevu Al